Скільки б років не відходило у вічність, але ми повинні ніколи не забувати найтрагічніші сторінки нашої історії. Відходять у небуття покоління, які розповіли б про ті жахливі події – свідки голодомору 1932-1933 років. Але вони свідчать зі сторінок книжок та розсекречених документів.
До Дня пам’яті жертв голодоморів та політичних репресій у вестибюлі ЗОШ №2 було розгорнуто тематичну експозицію, а старшокласникам представлено відповідну літературу, зокрема «Жнива скорботи» Роберта Конквеста, одного з найвідоміших західних дослідників та «Голод 1932-1933 років на Україні: очима істориків, мовою документів».
Унікальними збірниками документів і спогадами очевидців голодомору на Черкащині є двохтомник «Національна книга пам’яті жертв голодомору 1932-1933 років в Україні. Черкаська область” та «Голодомор 1932-1933 на Черкащині. Книга пам’яті в документах та спогадах”.
Серія науково-документальних книг «Реабілітовані історією. Черкаська область» - це данина пам’яті черкащанам, що стали жертвами репресій та голодоморів. У книгах опубліковано понад 50 тисяч довідок про реабілітованих черкащан, майже 100 тисяч імен невинно убієнних голодом в 1932-1933 роках, понад тисячу родин розкуркулених місцевими органами влади по першій категорії.
У 2013 році побачила світ восьма книга серії «Реабілітовані історією. Черкаська область», яка відкривається трьома статтями – «Голгофа селянства» (про знищення найбільш заможного прошарку села), «Репресії проти служителів культу», «Преса Черкащини в період окупації».
Другий розділ – довідки про мешканців села, репресованих місцевими органами влади. Третій розділ нариси про жертви політичних репресій.
Серія книг «Реабілітовані історією. Черкаська область» - то є данина пам’яті нашим землякам. А епіграфом до всіх книг серії «Реабілітовані історією Черкаська область» стали слова Тараса Григоровича Шевченка:
«Отак і ви прочитайте!
Щоб не сонним снились
Високі могили
Перед вашими очима,
Щоб ви розпитали
Мучеників кого, коли
За що розпинали!»
|