111
8x2N2DmyOOA1 pscBRp2QEEI2 SZwZTt7T1AE3
http://wowslider.net/ by WOWSlider.com v8.6
Головна » 2019 » Березень » 14 » 21- лютого Міжнародний день рідної мови
08:47
21- лютого Міжнародний день рідної мови

"Мови – це важливо!" – цей вислів обрано ЮНЕСКО гаслом Міжнародного дня рідної мови.

21 лютого представники всіх націй і народностей світу відзначають Міжнародний день рідної мови. Свято було започатковано у листопаді 1999 року на тридцятій сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО у Парижі. Про «підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності» - звучало у заголовку документа.

Міжнародне свято рідної мови мало послугувати захисту мови як культурної спадщини кожної окремої національності, кожної народності на нашій планеті.
Історія свята, на жаль, має трагічний початок. 21 лютого 1952 року у Бангладеш (Східний Пакистан) пакистанська влада жорстоко придушила демонстрацію людей, які виражали свій протест проти урядової заборони на використання в країні своєї рідної — бенгальської, мови. Відтоді кожного року Бангладеш відзначає день полеглих за рідну мову. Саме за пропозицією цієї країни ЮНЕСКО проголосило 21 лютого Міжнародним днем рідної мови.

Рідна мова для кожної людини є важливим елементом культурної свідомості. Вона накопичує традиції й досвід попередніх поколінь і дозволяє передати їх нащадкам. Мова — це історія народу. Без своєї мови, своєї самобутньої культури немає народу. За оцінкою фахівців, із 6000 мов, які нині існують, половина з них знаходиться під загрозою зникнення у найближче десятиріччя. Тому ЮНЕСКО своїм Рішенням прагне підтримувати мову як ознаку культурної приналежності особи. Привернення уваги міжнародної спільноти до цієї теми – важливий крок до визнання необхідності захистити різноманіття культур.
Окрім того, організація вважає, що вивчення іноземних мов та багатомовність є ключами до взаєморозуміння та взаємоповаги.

В Україні це свято відзначають з 2002 року, коли для зміцнення державотворчої функції української мови та сприяння вільному розвитку і використанню інших мов національних меншин України було видане розпорядження “Про відзначення Міжнародного дня рідної мови”.

Відтоді це свято стало ще одним днем пошанування рідної мови в кожному освітньому закладі, у бібліотеках, культурних центрах, просвітницьких організаціях України.

Мова, якої нас навчила рідна мати, повнить наші думки. Як море починається з річки, так українське слово – з писемності. Наше слово набирало сили на пергаментах Нестора-Літописця, шліфувалося у творах Григорія Сковороди, поглиблювалось під пером Івана Котляревського, Тараса Шевченка, удосконалювалося пізніше І. Нечуєм-Левицьким, П. Мирним, М. Коцюбинським, Лесею Українкою та багатьма іншими видатними українцями.

Рівень розвитку мови є джерелом духовного розвитку народу. Недарма вчені твердять, що словник – це те, що народ знає про світ, а граматика, це те, як він про цей світ говорить. Знати, берегти і примножувати рідну мову – обов'язок кожної людини. Тому й зрозуміло, що народ, який не усвідомлює значення рідної мови, її ролі в розвитку особистості, – не плекає її, не може розраховувати на гідне місце у суцвітті народів. "Без мови рідної, юначе, й народу нашого нема", - писав В.Сосюра.

З нагоди Міжнародного дня рідної мови 21 лютого 2019 року у Ватутінській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №2 відбулися такі заходи: конкурс у 11-му класі «Слів у мові мільйон…», вчитель Скасків С.В., «Грамотій» диктант у 9-А класі, вчитель Скасків С.В., квест у 6-Б класі «Найкращий знавець рідної мови», вчитель Мусідрай К.П., конкурс «Казкар» у 5-В класі, вчитель Мусідрай К.П., круглий стіл з учнями 11-го класу «Говорити українською – це модно,?!», вчитель Черкасова Т.О., інформаційна година у 6-Б класі «Говоріть! Хай в розмові слова веселяться!», вчитель ЧеркасоваТ.О., лінгвістична гра «Могутня і чарівна рідна мова» у 5-Б класі, вчитель Кущенко Т.В., вікторина «Хто любить, той легко вчить» у 8-А класі, вчитель Кущенко Т.В., гра «Орфографічне лото» у 5-А класі, вчитель Кущенко С.В., вікторина «Не бійтесь заглядать у словник» у 10-А класі, вчитель Кущенко С.В.

Шлях розвитку нашої мови –це тернистий шлях боротьби. Дуже багато жорстоких заборон пережила наша мова, але мужньо витримала всі знущання та заборони. Від часів царизму наша мова витримала 48 заборон! Подібного не знає історія жод­ної мови, жодної держави. Але рідна мова — вистояла! Тепер вона — державна мова. Побажаємо всім ніколи не забувати про безцінний скарб, джерело вікової мудрості- рідну мову!

Вчитель української мови та літератури Т.О. Черкасова

Переглядів: 321 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar